Hizmetlerimiz
Biyogaz Nem Alma Sistemleri

Digester (çürütücü) tank çıkışında biyogaz tamamen suya doymuş bir şekilde ve %100 bağıl nemdedir. Neme doymuş biyogaz, özellikle gaz motorları için büyük problemler teşkil etmektedir.

Digester çıkışı 35°C sıcaklıkta 1 Nm³/sa biyogaz yaklaşık 47 gr su buharı taşımaktadır. Bu sıcaklık değerinin altına düşülen noktalarda nem taşıma kabiliyetini azalan biyogaz içindeki su buharları suya dönüşmektedir. Öncelikle hatlarda kondens oluşumuna sebep olan bu durum prosesin ilerleyen noktalarında çok daha farklı problemlere de zemin oluşturmaktadır. Biyogaz içindeki hidrojen sülfür (H₂S) su ile buluştuğunda sülfürik aside dönüştüğü için problem sadece kondens suyu problemi olmaktan da çıkmaktadır.

Biyogaz nem alma sistemleri bir diğer deyişle biyogaz chiller sistemler kondens ve kondese bağlı istenmeyen durumların önüne geçmek amacıyla kullanılmaktadır. Chiller sistem genel çalışma prensibi; kapalı devre soğutulan sıvının, eşanjör içinde biyogaz ile çarpıştırılması esasına dayanmaktadır. Yaklaşık 35°C sıcaklıkta eşanjöre gelen biyogaz burada 2-5 °C sıcaklıkta soğutma sıvısıyla temas ettiğinde hızlı bir şekilde yoğuşma meydana gelir. Nem taşıma kabiliyetini çok hızlı bir şekilde yitiren biyogaz içindeki su buharı suya dönüşür. Eşanjör çıkışı separatörde su tutulur ve biyogaz nemi alınmış şekilde gaz motorlarına gönderilir. Dünyanın önde gelen gaz motor üreticileri, motor gazı beslemede belirli sınırlara kadar nem oranına izin vermektedir. Biyogaz chiller sistemlerin kullanılmadığı ve yüksek nem oranı ile gaz motoru beslendiği durumlarda arızalar ve plansız duruşlar kaçınılmaz olmaktadır. 

E-Bültene katılın!
Sektördeki tüm yeniliklerden haberiniz olsun.
Bize Ulaşın
Çamlık Mah. Dinç Sok. No:4 Muyar Plaza
Kat:11 D:66-69 Ümraniye/İSTANBUL
+90 216 594 70 37
info@etaproses.com
Tüm Hakları Saklıdır. © 2023 ETA Proses