Hizmetlerimiz
Multi Disk Burgu Pres

Çamur susuzlaştırma prosesine yeni bir soluk getirecek olan, yeni nesil multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma teknolojisi evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesislerinin öncelikli tercihi olacaktır. İlk olarak 1985’li yıllarda denemelerine başlanan ve olumlu geri dönüşler sayesinde hızla tüm dünyaya yayılmaya başlayan multi disk burgu pres teknolojisi, muadil diğer çamur susuzlaştırma ekipmanlarına göre bir çok avantaj sunmaktadır.

Yoğun olarak atıksu artıma tesisleri çamur susuzlaştırma proseslerinde kullanılan bu ekipmanların aslında yaptığı şey faz ayrımıdır. Farklı faz özelliğinde akışkan içeren bir karışımdan bu ekipmanlar yardımı ile faz ayrımı yapılmakta ve akışkanlar birbirinden ayrıştırılmaktadır. Atıksu arıtma tesisinde çamur-su faz ayrımı yapılırken farklı bir tesiste yağ-su faz ayrımı yapılabilmektedir.

Yoğun kullanıldığı atıksu arıtma tesislerinden yola çıkarak multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanlarının genel çalışma prensibini aşağıdaki görsel üzerinden anlatmak en kolayı olacaktır. Multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanlarında atıksu ilk olarak ünite üzerindeki iki bölmeli tanka alınır. Dengeleme tankı olarak kullanılan ilk bölmede belirli bir yüksekliğe ulaşan atıksu buradan kendi cazibesiyle savaklanarak karışım tankı olan tankın ikinci bölmesine alınmaktadır. Bu esnada karışım tankına tesisteki polimer hazırlama ünitesinden dozaj pompası yardımı ile polimer dozajına otomatik olarak başlanır. Karışım tankında amaç bir karıştırıcı vasıtasıyla atıksu ile polimeri mümkün olduğunca iyi şekilde karıştırmaktır.

Burgu Pres Çamur Susuzlaştırma Çalışma Prensibi
 

Karışım tankında polimer ile etkileşime giren ve flok oluşumu tamamlanan atıksu yine kendi cazibesiyle savaklanarak asıl susuzlaştırma işinin yapılacağı alana alınır. Hareketli ve sabit disklerden oluşan bir kanal boyunca hareket eden burgu (arşimed vidası) yapıya sahip bu alan iki bölümden oluşmaktadır. Atıksu ilk olarak yoğunlaştırma olarak adlandırılan alana savaklanmaktadır. Burgu yardımı ile belirli bir eğim altında yukarı yönlü ivme kazandırılan atıksu, yerçekimi etkisiyle süzülerek diskler arasındaki boşluklardan dökülmektedir. Hareketli ve sabit disklerin arasındaki boşluklar partikül geçişine izin vermeyecek şekilde dizayn edilmiş ve flok kaçışı engellenmiştir. Yoğunlaştırma alanından sonra içindeki suyun bir kısmını kaybederek daha yoğun hale gelen atıksu, susuzlaştırma alanında iyici sıkıştırılarak kek halinde dışarı atılır. Susuzlaştırma esnasında sistem performansı asgari %90 olmaktadır.

Burgu Pres Camur Susuzlastirma Unitesi

 

Multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanları düşük enerji tüketimleri ile işletme maliyetlerini asgari seviyelere indirmektedir. Muadil ürünlere göre daha düşük su tüketimi ile de ayrıca tasarruf sağlamaktadır. Polimer tüketimi piyasada yaygın olarak kullanılan çamur susuzlaştırma ekipmanlarından daha düşüktür. 1-5 rpm çalışma hızlarında çalıştığı için yıpranma süreleri çok uzun, yedek parça ihtiyacı düşüktür. Titreşimsiz ve sessiz çalışması nedeniyle kapalı alanlarda özellikle santrifüj dekantörlere göre çok daha avantajlıdır.   

Multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız!

E-Bültene katılın!
Sektördeki tüm yeniliklerden haberiniz olsun.
Bize Ulaşın
Çamlık Mah. Dinç Sok. No:4 Muyar Plaza
Kat:11 D:66-69 Ümraniye/İSTANBUL
+90 216 594 70 37
info@etaproses.com
Tüm Hakları Saklıdır. © 2023 ETA Proses